8 Şubat 2010 Pazartesi

ESNAF ODALARINA KAYIT OLMAK İÇİN NE YAPMALI


ESNAF ODALARINA KAYIT OLMAK İÇİN NE YAPMALI

Esnaf ve sanatkarların odalara kayıt işlemleri İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmekte olup,
 

1 adet nüfus cüzdanı sureti (muhtardan)
1 adet ikametgah sureti (muhtardan)
4 adet vesikalık fotoğraf
1 adet vergi levhasının fotokopisi
350 (üçyüzelli) TL. kayıt ücreti ile birlikte aşağıdaki adreslerden birine müracaat edilir:
Şoför esnafı ise yukarıdaki listeye araç ruhsat fotokopisini ekleyecek.Not:Yukardaki belgelerden ikinci bir takımda esnaf odasına gereklidir.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğünün ADRESİ:
Avrupa yakası:
Kartaltepe Mh. Alpay İzer Sokak No:12 İncirli-BAKIRKÖY/İST
Anadolu yakası:
Kuşdili Cd. Karadut Sk. No:30 Kat:3 Daire 6-Altıyol KADIKÖY/İST

İŞLEM ŞEKLİ:
Esnaf, sicil müdürlüğüne başvurduğunda oraya sicil kaydı yapılır.Daha sonrada mesleği dikkate alınan esnafa iki oda seçeneği sunulur.Bunlardan biri faaliyet yaptığı ilçe birleşik esnaf odası, diğeri de ihtisas odası (mesela ayakkabıcı ise Ayakkabıcılar odası, lokantacı ise lokantacılar odası). Esnaf, Sicil Müdürlüğüne başvuru sırasında seçimini yaptığı odanın sicil tasdiknamesine ismini kaydettirir. Bu kayıt, odanın bilgisayar sisteminde görülür.Esnaf daha sonra sicil tasdiknamesine girdiği odanın merkezine gider ve asli kaydını yaptırır. Odaya kayıt için ise yukarda sıralanan belgelerden bir takım daha gerekiyor. Oda, kaydını yaptığı esnaf üyeye bir faaliyet belgesi verir. Böylece hem sicil müdürlüğüne hem de ilgili esnaf odasına kayıt işlemleri tamamlanmış olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder